Urokliwie i malowniczo – poznaj miasto Tykocin

Tykocin to malownicze miasto położone na zachód od Białegostoku, zaledwie 4 km od Kiermus. Jest miejscowością bardzo atrakcyjną turystycznie i z pewnością zachwyci niejednego pasjonata zwiedzania.

Tykocin – perełka architektury

Na uwagę zasługuje sam układ urbanistyczny Tykocina, przypomina on bowiem swą budową tradycyjne żydowskie miasteczko.

Mnogość zabytków i atrakcji turystycznych miasta robi ogromne wrażenie. Zwiedzanie warto rozpocząć od Wielkiej Synagogi. To jedna z najstarszych synagog w naszym kraju, a pod względem wielkości uplasowała się na drugim miejscu w Polsce. Wybudowano ją w połowie XVII wieku. Co kryje się w środku budynku? Imponująca bima oparta na 4 filarach, niezwykle bogato dekorowana, a prócz tego przepiękne, niezwykle barwne polichromie. 

Z synagogą związana jest pewna legenda – głosi ona, iż pewien rabin umieścił w żyrandolu amulety z modlitwami, które miały chronić mieszkańców od nieszczęść. Któregoś dnia żyrandol ów urwał się, lecz dzięki owym amuletom nikomu nic się nie stało.

Pomniki historii, liczne zabytki

Gdy będziemy w Tykocinie, koniecznie zobaczmy pomnik Stefana Czarnieckiego. Ten monument dwumetrowej wysokości ufundowany został przez Jana Klemensa Branickiego. Wykonał go zaś światowej sławy artysta francuski, Pierre de Coudray.

Wielbicieli zabytków zachwyci także przepiękny, barokowy Kościół Świętej Trójcy. Misternie wykonane rzeźby, popiersia ewangelistów, wspaniałe obrazu autorstwa Szymona Czechowicza oraz balkon z rokokowymi organami – to wszystko zgromadzone zostało w jednym miejscu i, trzeba przyznać, robi na obserwatorach ogromne wrażenie.

Tykociński zamek – to robi wrażenie!

Nie zapominajmy także o wspaniałym, renesansowym Zamku w Tykocinie. Wybudowany on został dla króla Zygmunta Augusta. Jego wnętrza są niezwykle bogato dekorowane. W roku 1734 budynek został zniszczony przez pożar, jednak w znacznej części udało się go zrekonstruować.

Tykocin to także przepiękne, zabytkowe kamienne uliczki, drewniane domki oraz niezwykły klimat. Spacer po tym mieście, połączony z podziwianiem zabytków, to ogromna przyjemność dla każdego. Odbywa się tu także mnóstwo jarmarków, festynów oraz koncertów. 

Tykocin – miejsce warte zobaczenia!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zrozumiałem