Poznaj miasto Białystok

Białystok to największe miasto na terenie północno – wschodniej Polski. Dla miłośników zwiedzania to miejsce szczególne i warte zobaczenia, znajdziemy tu bowiem zarówno mnóstwo zabytków, jak innych turystycznych atrakcji.

Przede wszystkim - życzliwość

Na początek warto wspomnieć o mieszkańcach, którzy odznaczają się niesłychaną wprost życzliwością, gościnnością oraz uśmiechem.

Ze względu na bliskie sąsiedztwo Białorusi oraz Litwy, Białystok od wieków jest terenem, na którym żyją przedstawiciele różnych kultur, narodowości oraz wyznań.

Zabytki Białegostoku urzekają

W mieście będziemy mieć okazję do podziwiania szeregu wspaniałych zabytków- renesansowych, gotyckich oraz klasycystycznych. Wspomnieć warto choćby o Kościele św. Rocha  z charakterystycznym symbolem gwiazdy, zdobiącym zarówno cięcia, jak i stropy oraz pilastry.

Koniecznie zapamiętajmy także adres : Lipowa 15. Tam bowiem znajduje się cerkiew katedralna, Sobór św. Mikołaja Cudotwórcy. Nad wejściem do budynku zobaczymy charakterystyczną wieżę z pięcioma dzwonami.

Ratusz białostocki znajduje się zaś przy ulicy Rynek Kościuszki 10. Ta późnobarokowa budowla jest obecnie główną siedzibą Muzeum Podlaskiego.

Pałac Hasbacha to przepiękny budynek, którego wnętrze skrywa mnóstwo niespodzianek, choćby wspaniałych kominków. Wzniesiono go pod koniec XIX wieku.

Niezwykła architektura miasta

Archikatedra w Białymstoku także warta jest zobaczenia.  Białostocka, neogotycka świątynia zbudowana z czerwonej cegły wyróżnia się dwiema niezwykle charakterystycznymi, strzelistymi wieżami.

Zespół pałacowo – parkowy Branickich to jedno z najwspanialszych miejsc na całym Podlasiu. Nie bez powodu nazywa się go Wersalem Północy. To bardzo dobrze zachowana rezydencja magnacka z epoki saskiej. Wspaniale spaceruje się po ogromnym ogrodzie, w którym w udany sposób połączono styl francuski z angielskim. Zobaczymy tam także kamienne rzeźby, 4 fontanny, 24 pomniki i niezwykle charakterystyczną parę sfinksów umieszczoną na cokołach.

Co jeszcze oferuje nam Białystok? Sporą dawkę kultury! Znajdziemy tu bowiem Operę i Filharmonię Podlaską, Teatr Lalek czy Teatr Dramatyczny. 

Jedno jest pewne – Białystok to miasto, w którym nie sposób się nudzić!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zrozumiałem