Pentowo – Europejska Wieś Bociania

Pentowo nad Narwią uzyskało w 2001 roku zaszczytny tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej.  Dla każdego miłośnika podglądania życia ptaków miejsce to jest istnym rajem!

Bociania Wieś – tak, to Tykocin!

Na terenie Pentowa znajdziemy kilkadziesiąt bocianich gniazd oraz dwie wieże obserwacyjne. Na terenie naszego kraju próżno szukać miejsca, gdzie nagromadzenie owych uroczych ptaków byłoby tak duże.

Ze szczytów wież obserwacyjnych zwiedzający mogą oglądać owe gniazda z góry. Dla miłośników fotografii jest to znakomita okazja do zrobienia zdjęć. Chętnie fotografowane są zarówno same ptaki, jak i ich „,mieszkania”.

Odrobina historii miejsca

Kiedy bociany pojawiły się na terenie Pentowa? Ich historia sięga roku 1992, kiedy to nad miejscowością przeszedł sporych rozmiarów huragan, niszcząc wiele drzew. Połamane drzewa okazały się dla bocianów idealnym miejscem do uwicia gniazd. Gdy wszystkie były już zajęte, ptaki zaczęły wykorzystywać w tym celu także słupy energetyczne oraz pobliskie budynki. Co istotne, liczba bocianich gniazd w Pentowie ciągle rośnie.

Zdecydowanie warto wybrać się do tej miejscowości z lornetką – dzięki niej będziemy mieć bowiem możliwość dokładniejszej obserwacji życia owych ptaków.

Warto wiedzieć, iż w Pentowie podziwiać możemy także uroczą Galerię Bocianią. Na jej terenie zgromadzono mnóstwo zdjęć owych ptaków, a także obrazów malowanych przez lokalnych artystów.

Europejska Wieś Bociania

Warto wspomnieć także, iż tylko jedna miejscowość na terenie danego kraju otrzymać może tytuł Europejskiej Wsi Bocianiej. Jest on przyznawany od roku 1994. Jak dotąd tytułem uhonorowano 14 miast na terenie Europy, między innymi Belozem w Bułgarii, Altreu w Szwajcarii, Andrid w Rumunii czy Nagybajom na Węgrzech.

Pentowo było zaś siódmą z kolei miejscowością, która otrzymała ten zaszczytny tytuł. Przyznać trzeba, iż obserwacja życia bocianów okazuje się czynnością nader interesującą i niejeden turysta spędził na tym długie godziny. Zapraszamy do Pentowa!

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zrozumiałem