Kirkut w Tykocinie

W Tykocinie, niewielkim mieście położonym nad Narwią, zwiedzać możemy kirkut, będący żydowskim cmentarzem oraz synagogę wybudowaną w XVII wieku. Układ urbanistyczny miejscowości zaś nadal nawiązuje do tradycyjnego sztetl. Historia przeplata się tu ze współczesnością.

Rys historyczny - żydowska przeszłość miejsca

Warto wiedzieć, w jaki sposób ludność żydowska trafiła w to miejsce. Otóż w roku 1522 r. pojawiła się ona w Tykocinie dzięki przywilejom Olbrachta Gasztołda. Jednak w tamtym okresie dzielnicę Żydów oddzielono od tej, którą zamieszkiwali Polacy, za pomocą rowu oraz płotu. Żydzi trudnili się zaś głównie handlem.

To z Tykocina właśnie wywodzi się słynny ród rabinów. Niezwykłą postacią zamieszkującą ten regon była Rebeka Tykocińska (Riwka Tiktiner), kobieta wykształcona, znająca hebrajski, tworząca wiersze.

W miejscu wcześniejszego, drewnianego domu modlitwy, w roku 1642 powstała w Tykocinie synagoga. Zabytek ów do dziś robi ogromne wrażenie na obserwatorach, ze swoją majestatyczną bimą, inskrypcjami w języku aramejskim i hebrajskim oraz wspaniałymi dekoracjami. Pobliski budynek zaś zwano „małą synagogą”, mieściła się tam szkoła kahalna i dom talmudyczny.

Poznaj niezwykłe pomniki historii Tykocina

Obecnie zwiedzać możemy oba te budynki – przybrały bowiem formę muzeum. W synagodze odbywają się liczne koncerty, inscenizacje oraz wystawy.

Niedaleko synagogi zlokalizowany zaś jest żydowski cmentarz. Warto wiedzieć, iż zaliczamy go do grona najstarszych polskich nekropolii tego typu. Powstał bowiem w roku 1522. Cmentarz został niestety zniszczony przez nazistów – udało się jednak odzyskać kilkanaście macew (obecnie podziwiać je można w muzeum). Macewy owe są bardzo prostej budowy, najstarsza z nich datowana jest na rok 1754.  

W położonym niedaleko Tykocina Łopuchowie znajdziemy zaś zbiorową mogiłę Żydów z Tykocina, którzy w roku 1941 zostali bestialsko rozstrzelani przez hitlerowców. Napis umieszczony na pomniku głosi: „Tu spoczywają Żydzi z Tykocina i okolic, zamordowani przez hitlerowców w sierpniu 1941 roku. W 50 rocznicę zbrodni mieszkańcy ziemi tykocińskiej”.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Zrozumiałem